Stål är i grunden en legering av järn och kol och får sin extraordinära mångsidighet genom exakt kontroll av dess kemiska sammansättning. Även om kol är det främsta förstärkande elementet kan tillsatsen av andra element – ofta i noggrant reglerade mängder – påverka mekaniska egenskaper, korrosionsbeständighet och bearbetningsbarhet på ett dramatiskt sätt. Med över 3 500 olika stålkvaliteter erkända globalt är det avgörande för ingenjörer, tillverkare och inköpare att förstå de olika sammansättningsfamiljerna för att kunna välja rätt material för aktuella applikationskrav.
Kolstål: Järn-kolfundamentet
Kolstål utgör den största och mest använda kategorin av stållegeringar. Dessa stål består främst av järn och kol, där kolhalten varierar mellan 0,05 % och 1,35 % beroende på sort och användningsområde. Enligt definitionen får legeringselementen i kolstål inte överskrida 1 % kol, 1,65 % mangan, 0,6 % kisel, 0,6 % koppar, 0,4 % fosfor och 0,05 % svavel.
Kolstål klassificeras i tre undergrupper baserat på kolhalten. Lågkolhaltiga stål (upp till 0,3 % kol) erbjuder utmärkt svetsbarhet och formbarhet, vilket gör dem idealiska för allmänna konstruktionsändamål, bilar karosseriplåtar och plåtprodukter. AISI 1018, en av de mest populära kallvalsade stålerna, innehåller 0,14–0,20 % kol och 0,6–0,9 % mangan, medan järn utgör 98,81–99,26 % av sammansättningen. Mediumkolstål (0,3–0,6 % kol) ger högre hållfasthet och slitagebeständighet för axlar, växlar och maskinkomponenter. Höghaltiga kolstål (med mer än 0,6 % kol) ger maximal hårdhet och slitagebeständighet för skärande verktyg, fjädrar och trådprodukter. ASTM A36, den mest specificerade strukturella kolstålet, innehåller 0,25–0,29 % kol, cirka 0,75 % mangan samt begränsar fosfor till 0,04 % och svavel till 0,05 %.
Legerade stål: Förbättrad prestanda genom strategiska tillsatser
Legerade stål skiljer sig åt genom avsiktlig tillsats av element utöver kol och mangan för att uppnå specifika mekaniska egenskaper, härdbarhet och korrosionsbeständighet. De viktigaste legeringselementen inkluderar krom, molybden, nickel, vanadin och kisel, där varje element bidrar med unika egenskaper.
AISI 4140 , ett krom-molybden-legerat stål som ofta används för höghållfasta axlar och maskinkomponenter, innehåller 0,38–0,43 % kol, 0,75–1,0 % mangan, 0,8–1,10 % krom och 0,15–0,25 % molybden, medan järn utgör cirka 96,8–97,8 % av sammansättningen. AISI 4340 , en höghållfast legerad ståltyp som specificerats för kritiska luftfarts- och fordonsapplikationer, innehåller 0,38–0,45 % kol, 0,60–0,80 % mangan, 0,70–0,90 % krom, 1,65–2,00 % nickel och 0,20–0,30 % molybden. Tillsatsen av nickel förbättrar betydligt segheten och slagstyrkan, särskilt vid låga temperaturer. AISI 8620 , ett ythärdande legerat stål, innehåller 0,35–0,45 % kol, 0,45–0,70 % mangan, 0,90–1,40 % krom och 0,20–0,35 % molybden. Dessa legeringsstrategier gör det möjligt for ingenjörer att välja material som exakt matchar krävande driftsförhållanden som kolstål inte kan uppfylla.
Rostfria stål: Fördelen med krom
Rostfria stål definieras av sitt krominnehåll, som måste överstiga 10,5 % för att bilda den skyddande passiva oxidskiktet som ger korrosionsbeständighet. Krominnehållet ligger vanligtvis mellan 10–20 %, medan vissa sorters krominnehåll överstiger 30 %. Rostfria stål klassificeras i flera familjer baserat på sin mikrostruktur och sammansättning.
Austenitiska rostfria stål , den mest använda familjen, kännetecknas av hög halt krom och nickel. Typ 304 , den vanligaste sorten, innehåller 18–20 % krom och 8–10,5 % nickel, med maximalt 0,08 % kol och mangan begränsat till 2 %. Denna sammansättning ger utmärkt korrosionsbeständighet, formbarhet och svetsbarhet. Typ 316 , som erbjuder förbättrad motstånd mot klorider och pitting, innehåller 16–18 % krom, 10–14 % nickel och 2–3 % molybden. Ferritiska rostfria stål , såsom Typ 430 , innehåller 16–18 % krom med liten eller ingen nickelhalt, vilket gör dem magnetiska och kostnadseffektivare för mindre krävande korrosionsapplikationer. Frånvaron av nickel i ferritiska sorters minskar kostnaden samtidigt som god korrosionsbeständighet bibehålls i milda miljöer.
Verktygsstål: Högkolhaltiga, högpresterande
Verktygsstål är speciallegeringar som är utformade för skär-, form- och omformningsapplikationer som kräver exceptionell hårdhet, slitagebeständighet och dimensionsstabilitet vid höga temperaturer. Dessa stål innehåller avsevärt högre koncentrationer av kol och legeringsämnen än konstruktionsstål.
D2-verktygsstål d2, ett koltätt, kromrikt kallarbetande stål, innehåller ungefär 1,40–1,60 % kol och 11,00–13,00 % krom. Denna sammansättning ger en stor mängd hårda kromkarbider som ger utmärkt slitagebeständighet för blankverktyg, formverktyg och skärapplikationer. S7 verktygsstål s7, ett lufthärdande stål med god slagfasthet, innehåller 0,45–0,55 % kol, 3,00–3,50 % krom och 1,40 % molybden. Dess balanserade sammansättning ger utmärkt seghet och slagbeständighet för mejslar, punschverktyg och verktyg som utsätts för kraftig stotbelastning. O1 Verktygsstål , en oljhärdande kallverkstålssort, innehåller ungefär 0,85–1,00 % kol och 0,50 % krom, vilket ger god slitagebeständighet och dimensionsstabilitet för verktygsapplikationer av allmän typ.
Gjutjärn: Högt kolhaltigt, med karakteristiska egenskaper
Gjutjärn är järn-kol-legeringar med en kolhalt som vanligtvis överstiger 2 %, vilket skiljer dem från stål, som innehåller mindre än 2 % kol. Den höga kolhalten och den form i vilken kol finns påverkar egenskaperna hos olika typer av gjutjärn.
Grå Gjutjärn , den vanligaste typen, innehåller 2,5–4,2 % kol och 1,0–3,0 % kisel. Kol finns i form av grafitfläckar, vilket ger utmärkt dämpningsförmåga och bearbetbarhet men minskar draghållfastheten. Sfäriskt gjutjärn innehåller 3,0–4,0 % kol och 1,8–3,0 % kisel. Kol bildar sfäriska grafitnoduler genom tillsats av magnesium eller cerium, vilket ger betydligt högre hållfasthet och duktilitet än grågjutjärn. Kompaktgrafitgjutjärn grafit har en mellanliggande placering, 2,54,0% kol och 1,53,0% kisel, med grafit i en komprimerad form som ger en balans mellan hållfasthet och värmeledningsförmåga. Kolhalten i gjutjärn, som vanligtvis varierar mellan 2,5% och 4,0%, är den främsta faktorn som skiljer dem från stål och bestämmer deras användning i motorblock, rör, maskinbaser och komponenter i tung utrustning.
Standarder och spårbarhet
Sammansättningen av stålprodukter regleras av internationella standarder, inklusive ASTM (amerikanska), EN (europeiska), JIS (japanska) och GB (kinesiska) specifikationer. Dessa standarder definierar tillåtna intervall för varje element och klassificerar stål efter kvalitet, vilket säkerställer konsistens, spårbarhet och prestanda tillförlitlighet. Materialcertifieringar, inklusive fabriksprövningsrapporter, dokumenterar den faktiska kemiska sammansättningen och mekaniska egenskaperna hos varje produktionsparti, vilket ger den spårbarhet som är nödvändig för kvalitetssäkring i kritiska tillämpningar.