Staal, in wezen een legering van ijzer en koolstof, ontleent zijn buitengewone veelzijdigheid aan de nauwkeurige aanpassing van zijn chemische samenstelling. Hoewel koolstof het voornaamste versterkende element is, kan de toevoeging van andere elementen—vaak in zorgvuldig gecontroleerde hoeveelheden—mechanische eigenschappen, corrosieweerstand en bewerkbaarheid sterk beïnvloeden. Met wereldwijd meer dan 3.500 verschillende staalkwaliteiten is het begrijpen van de samenstellingsfamilies essentieel voor ingenieurs, constructeurs en inkopers om materiaaleigenschappen af te stemmen op toepassingsvereisten.
Koolstofstaalsoorten: De ijzer-koolstofbasis
Koolstofstaal vormt de grootste en meest gebruikte categorie staalproducten. Deze stalen bestaan voornamelijk uit ijzer en koolstof, waarbij het koolstofgehalte varieert van 0,05% tot 1,35%, afhankelijk van de kwaliteit en toepassing. Per definitie overschrijden de legeringselementen in koolstofstaal niet 1% koolstof, 1,65% mangaan, 0,6% silicium, 0,6% koper, 0,4% fosfor en 0,05% zwavel.
Koolstofstalen worden ingedeeld in drie subgroepen op basis van het koolstofgehalte. Koolstofarme staalsoorten (tot 0,3% koolstof) bieden uitstekende lasbaarheid en vervormbaarheid, waardoor ze ideaal zijn voor algemene constructietoepassingen, auto-carrosseriepanelen en plaatproducten. AISI 1018, een van de meest populaire koudgewalste stalen, bevat 0,14–0,20% koolstof en 0,6–0,9% mangaan, terwijl ijzer 98,81–99,26% van de samenstelling uitmaakt. Middelkoolstoffen (0,3–0,6% koolstof) bieden hogere sterkte en slijtvastheid voor assen, tandwielen en machineonderdelen. Hoogkoolstofstalen (met meer dan 0,6 procent koolstof) bieden maximale hardheid en slijtvastheid voor snijgereedschap, veren en draadproducten. ASTM A36, het meest gespecificeerde constructiestaal op basis van koolstof, bevat 0,25–0,29 procent koolstof, ongeveer 0,75 procent mangaan, en beperkt fosfor tot 0,04 procent en zwavel tot 0,05 procent.
Gelegeerd staal: verbeterde prestaties door doordachte toevoegingen
Gelegeerd staal onderscheidt zich door de doelbewuste toevoeging van elementen naast koolstof en mangaan om specifieke mechanische eigenschappen, hardbaarheid en corrosiebestendigheid te bereiken. De belangrijkste legeringselementen zijn chroom, molybdeen, nikkel, vanadium en silicium, waarbij elk unieke kenmerken bijdraagt.
AISI 4140 , een chroom-molybdeenlegeringstaal die veel wordt gebruikt voor hoogsterkteschachten en machineonderdelen, bevat 0,38–0,43 procent koolstof, 0,75–1,0 procent mangaan, 0,8–1,10 procent chroom en 0,15–0,25 procent molybdeen, terwijl ijzer ongeveer 96,8–97,8 procent van de samenstelling uitmaakt. AISI 4340 , een hoogsterktelegeringsstaal dat is gespecificeerd voor kritieke lucht- en ruimtevaart- en automobieltoepassingen, bevat 0,38–0,45% koolstof, 0,60–0,80% mangaan, 0,70–0,90% chroom, 1,65–2,00% nikkel en 0,20–0,30% molybdeen. De toevoeging van nikkel verbetert de taaiheid en slagvastheid aanzienlijk, met name bij lage temperaturen. AISI 8620 , een gevalhardingslegeringsstaal, bevat 0,35–0,45% koolstof, 0,45–0,70% mangaan, 0,90–1,40% chroom en 0,20–0,35% molybdeen. Deze legeringsstrategieën stellen ingenieurs in staat om materialen nauwkeurig te selecteren die precies zijn afgestemd op veeleisende bedrijfsomstandigheden waar koolstofstaal niet aan kan voldoen.
Roestvrij staal: Het voordeel van chroom
Roestvrij staal wordt gedefinieerd door zijn chroomgehalte, dat meer dan 10,5% moet bedragen om de beschermende passieve oxide-laag te vormen die corrosiebestendigheid biedt. Het chroomgehalte varieert doorgaans tussen 10 en 20%, met sommige kwaliteiten die meer dan 30% overschrijden. Roestvrij staal wordt ingedeeld in verschillende families op basis van zijn microstructuur en samenstelling.
Austenitische Roestvrijstalen , de meest gebruikte familie, wordt gekenmerkt door een hoog gehalte aan chroom en nikkel. Type 304 , de veelgebruikte kwaliteit, bevat 18–20% chroom en 8–10,5% nikkel, met een maximaal koolstofgehalte van 0,08% en mangaan beperkt tot 2%. Deze samenstelling biedt uitstekende corrosieweerstand, vormbaarheid en lasbaarheid. Type 316 , die verbeterde weerstand biedt tegen chloriden en putcorrosie, bevat 16–18% chroom, 10–14% nikkel en 2–3% molybdeen. Ferritische roestvaststaalsoorten , zoals Type 430 , bevatten 16–18% chroom met weinig of geen nikkel, waardoor ze magnetisch zijn en kosteneffectiever voor minder veeleisende corrosietoepassingen. Het ontbreken van nikkel in ferritische kwaliteiten verlaagt de kosten, terwijl goede corrosieweerstand in milde omgevingen behouden blijft.
Gereedschapsstaalsoorten: Hoogkoolstof, hoge prestaties
Gereedschapsstaalsoorten zijn gespecialiseerde legeringen die zijn ontworpen voor snij-, vorm- en bewerkingsprocessen waarbij uitzonderlijke hardheid, slijtvastheid en dimensionale stabiliteit bij verhoogde temperaturen vereist zijn. Deze staalsoorten bevatten aanzienlijk meer koolstof en legeringselementen dan constructiestaalsoorten.
D2 gereedschapstaal d2, een koolstofrijk, chroomrijk koudwerkmateriaal, bevat ongeveer 1,40–1,60% koolstof en 11,00–13,00% chroom. Deze samenstelling leidt tot een grote hoeveelheid harde chroomcarbiden die uitstekende slijtvastheid bieden voor stansmatrijzen, vormgereedschappen en snijtoepassingen. S7 gereedschapsstaal s7, een luchtverhardende schokbestendige kwaliteit, bevat 0,45–0,55% koolstof, 3,00–3,50% chroom en 1,40% molybdeen. De evenwichtige samenstelling zorgt voor uitstekende taaiheid en slagvastheid bij beitel, pons en matrijzen die aan zware schokbelasting zijn onderhevig. O1 gereedschapsstaal , een oliehardende koudwerkgewijs legering, bevat ongeveer 0,85–1,00% koolstof en 0,50% chroom, en biedt goede slijtvastheid en dimensionale stabiliteit voor algemene gereedschapsaanwendingen.
Gietijzers: hoog koolstofgehalte, kenmerkende eigenschappen
Gietijzers zijn ijzer-koolstoflegeringen met een koolstofgehalte dat doorgaans hoger is dan 2%, wat hen onderscheidt van staalsoorten, die minder dan 2% koolstof bevatten. Het hoge koolstofgehalte en de vorm waarin koolstof aanwezig is, bepalen de eigenschappen van verschillende gietijzertypes.
Grijs gegoten ijzer , het meest voorkomende type, bevat 2,5–4,2% koolstof en 1,0–3,0% silicium. De koolstof komt voor als grafietlamellen, wat uitstekende dempingseigenschappen en bewerkbaarheid oplevert, maar de treksterkte verlaagt. Gietijzer met kogelgrafiet bevat 3,0–4,0% koolstof en 1,8–3,0% silicium. De koolstof vormt bolvormige grafietknobbels door toevoeging van magnesium of cerium, waardoor een aanzienlijk hogere sterkte en rekbaarheid wordt verkregen dan bij grijs gietijzer. Compact graphite iron heeft een tussenpositie, met een koolstofgehalte van 2,54,0% en siliciumgehalte van 1,53,0%, met grafiet in een gecompacteerde vorm die een evenwicht tussen sterkte en warmtegeleidbaarheid biedt. Het koolstofgehalte van gietijzer, dat doorgaans tussen de 2,5% en 4,0% ligt, is de belangrijkste factor die het onderscheidt van staal en die bepaalt hoe het gebruikt wordt in motorblokken, buizen, machinair onderstel en componenten van zware apparatuur.
Normen en traceerbaarheid
De samenstelling van staalproducten wordt beheerst door internationale normen, waaronder ASTM (Amerikaans), EN (Europese), JIS (Japanse) en GB (Chinese) specificaties. Deze normen definiëren toelaatbare bereikten voor elk element en classificeren staal naar kwaliteit, waardoor consistentie, traceerbaarheid en prestatiebetrouwbaarheid worden gewaarborgd. Materialencertificeringen, met inbegrip van molenproefverslagen, documenteren de werkelijke chemische samenstelling en mechanische eigenschappen van elke productielot, waardoor de traceerbaarheid noodzakelijk is voor kwaliteitsborging in kritieke toepassingen.