Materiaalin luokittelu ja kansainväliset standardit
Muovatut terästangot, joita kutsutaan yleisesti raudoitustangoiksi tai rebariksi, valmistetaan tiukkojen kansainvälisten standardien mukaisesti, jotka määrittelevät niiden mekaaniset ominaisuudet, kemiallisen koostumuksen ja mitalliset ominaisuudet. Laajimmin tunnettu spesifikaatio on ASTM A615/A615M , joka kattaa muovattuja ja tasaisia hiiliterästankoja betonin vahvistukseen leikattuina pituuksina ja keloina . Tämän standardin mukaan tangot luokitellaan neljään minimivetoluokkaan: Luokka 40 [280 MPa], luokka 60 [420 MPa], luokka 80 [550 MPa] ja luokka 100 [690 MPa] . Luokka 60 (420 MPa) on maailmanlaajuisesti yleisin luokka yleisiin rakennussovelluksiin.
Kiinalaisessa standardijärjestelmässä (GB/T 1499.2) muokatut terästangot luokitellaan seuraavasti HRB335, HRB400, HRB500 ja HRB600 , jossa numero ilmaisee minimivetolujuuden megapascalina. Euroopan standardi BS 4449 määrittelee kolme laadullista luokkaa – B500A, B500B ja B500C – joilla kaikilla on ominainen vetolujuus 500 MPa, mutta joiden muovautuvuusominaisuudet vaihtelevat. Sovelluksissa, joissa vaaditaan parannettua hitsattavuutta ja muovautuvuutta, ASTM A706/A706M kattaa alialloytetut muokatut terästangot, jotka on tarkoitettu erityisesti hallittujen vetolujuusominaisuuksien sovelluksiin ja parannettuun hitsattavuuteen. Tämä määritelmä on erityisen tärkeä maanjäristyskestävissä rakenteissa, joissa luotettavat hitsausliitokset ovat ratkaisevan tärkeitä. Päästandardien välisessä luokkavertailussa havaitaan selkeä hierarkia: HRB400 (GB/T) vastaa ASTM:n luokkaa 60 ja BS/EN:n luokkaa 400, kun taas HRB500 vastaa ASTM:n luokkaa 80 ja BS/EN:n luokkaa 500.
Kemiallinen koostumus ja mekaaniset ominaisuudet
Muovattujen terästankojen suorituskykyä säätelevät niiden kemialliset koostumukset, joiden on oltava tarkasti säädetyt saavuttaakseen vaaditut mekaaniset ominaisuudet samalla kun hitsattavuus säilyy. HRB400 -luokan teräkselle kemiallisten aineosien rajat ovat: hiili ≤ 0,25 %, pii ≤ 0,80 %, mangaani ≤ 1,60 %, fosfori ≤ 0,045 % ja rikki ≤ 0,045 %, hiilekvivalentti (Ceq) on ≤ 0,54 . HRB500 -luokka noudattaa samankaltaisia rajoja, mutta hiilekvivalentti on hieman korkeampi: ≤ 0,55 . Nämä tarkasti säädetyt koostumukset varmistavat yhtenäisen mekaanisen suorituskyvyn ja vähentävät vetyindusoitujen halkeamien riskiä hitsausta varten.
Muovattujen tankojen mekaaniset ominaisuudet määritellään tiukasti myötörajan, vetolujuuden ja venymän vaatimuksilla. Hrb400 , minimi-myötöraja on 400 MPa, vetolujuus vähintään 570 MPa ja minimi-venymä 14 % tankoille, joiden halkaisija on 6–25 mm . HRB500 saavuttaa minimi-myötörajan 500 MPa, vetolujuuden 630 MPa ja venymän 12 % . HRB600 , joka edustaa uusinta korkealujuista raudoitusta, tarjoaa vähintään 600 MPa:n myötölujuuden ja vetolujuuden, joka ylittää 730 MPa:n, joissakin vaihtoehdoissa myötölujuus on 630–640 MPa ja vetolujuus 800–830 MPa. ASTM A615 -standardin mukaisten luokkien 40, 60 ja 80 vetolujuuden tulee olla vähintään 1,25 kertaa todellinen myötölujuus. Luokan 100 [690] sauvoilla taas määritelty vetolujuus suhteessa määriteltyyn myötölujuuteen on vain 1,15, mikä antaa pienemmän turvamarginaalin ja heikentää varoituksen toimintaa myötämisen jälkeen . Tämä tärkeä ero on otettava huomioon, kun luokan 100 sauvat määritellään rakenteisiin, joiden kestävyys perustuu vetokestävyyteen.
Hitsaustavaatimukset ja -menettelyt
Muotoiltujen terässauvojen hitsaus vaatii erityismenettelyjä ja tiukkaa noudattamista vakiintuneita standardikirjoja, jotta liitoksen eheys ja rakenteen turvallisuus voidaan taata. Pääasiassa sovellettava asiakirja on AWS D1.4/D1.4M (rakenteellisen hitsauksen standardi – teräsbetoniteräkset) , joka kattaa vaatimukset teräsbetoniterästen hitsaamiselle useimmissa teräsbetonirakenteissa . Tämä standardi koskee teräsbetoniterästen hitsaamista teräsbetoniteräksiin sekä hiiliteräkseen tai alialumiinipitoiseen rakenneteräkseen .
Hitsattavuus riippuu suoraan hiiliekvivalenttiarvoista (CE). AWS D1.4 -standardin mukaan #7 (22 mm) -kokoisten ja suurempien terästankojen CE-arvon tulee olla alle 0,45 % ja #6 (19 mm) -kokoisten ja pienempien tankojen alle 0,55 %, jotta ne voidaan hitsata. ASTM A706 -terästangot on erityisesti suunniteltu niin, että niiden kemiallinen koostumus on hallittu hitsattavuuden parantamiseksi, ja niiden hiiliekvivalentti ei saa ylittää 0,55 %:a. Hitsaajan pätevyys edellyttää sertifiointia AWS D1.1 -standardin mukaisesti rakenneteräksille ja AWS D1.4 -standardin mukaisesti teräsbetoniteräksille. Esilämmitys- ja välilämmityslämpötilat täytyy säädellä tiukasti, ja tietyissä sovelluksissa määritellään vähimmäislämpötilat 200 °C luokalle 280 ja 300 °C luokalle 420. Teräsbetonin saumojen päästä-päähän hitsatut liitokset täytyy tehdä täysin läpikuultavilla hitsausliitoksilla, jotka noudattavat AWS D1.4 -vaatimuksia. Kun hitsataan ASTM A615 -materiaalia, on oltava varovainen, koska sen hitsattavuutta ei ole parannettu erityisillä säännöksillä; käytettävä hitsausmenetelmä täytyy olla sopiva materiaalin kemialliselle koostumukselle ja tarkoitetulle käyttöön uusin AWS D1.4 -standardin painos kuvaa asianmukaisen täyteaineen valinnan, esilämmityksen/välilämmityksen lämpötilojen sekä suorituskyvyn ja menetelmän päteyttämisen vaatimukset .
Rakennussovellukset ja rakenteelliset käyttötavat
Muovattuja terästankoja käytetään laajalti nykyaikaisessa rakentamisessa, ja ne toimivat maailmanlaajuisesti betonirakenteiden tärkeimpänä vetoteräksenä. Pinnan muovaukset (riipukset ja korkit) tarjoavat erinomaisen tartuntalujuuden betoniin, mikä estää tangon pituussuuntaista liikkumista ja varmistaa teräksen ja betonin yhteistoiminnan. rakennusrakentaminen rakennusalalla siltojen ja infrastruktuurin ala käyttää muovattuja terästankoja siltojen päällystöissä, tukipylväissä, tuetussa rakenteessa ja maanjäristysten vastaisessa vahvistuksessa. Korkean lujuuden luokat esimerkiksi HRB500- ja HRB600-luokat mahdollistavat merkittäviä materiaalisäästöjä; HRB500-luokan käyttö voi vähentää vaadittua kokonaisteräsmäärää jopa 20 %:lla verrattuna HRB400-luokkaan. Maanjäristyskestävissä rakenteissa käytetään parannettua muovautuvuutta ja energian dissipaatiokykyä tarjoavia sauvoja, joihin on lisätty "E"-pääte (esim. HRB400E). Muuta käyttöä ovat esimerkiksi tunnelit, padot, pidätysseinät, teollisuuslattiat ja valmiiksi valutut betonielementit. Luokan 100 [690] sauvat ovat yhä yleisemmin käytössä korkeita kuormia kestävissä sovelluksissa, joissa pyritään vähentämään raudoituksen tiukkuutta ja yksinkertaistamaan suunnittelua, vaikka suunnittelijoiden on otettava huomioon alhaisempi vetolujuuden ja myötörajan suhde (1,15) verrattuna alempiin luokkiin .
Valintaperusteet ja parhaat käytännöt
Sopivan profiiliteräksen luokan valinta edellyttää huolellista harkintaa rakenteellisten vaatimusten, ympäristöolosuhteiden ja valmistusrajoitusten osalta. Tärkeimmät valintaperusteet ovat: vaadittu myötöraja perustuen suunnittelukuormiin; muovautuvuusvaatimukset maanjäristysalttiissa alueissa; hitsauskelpoisuus määrittelyt (ASTM A706 on suositeltavampi, jos hitsausta odotetaan); korroosiosuoja tarpeet (epoksi-pintaiset tai sinkityt sauvat aggressiivisissa ympäristöissä); ja käytettävyys määriteltyjä luokkia ja kokoja. Standardikoot vaihtelevat #3 (9,5 mm):sta #18 (57 mm):n halkaisijaan ASTM-määrittelyjen mukaan . Muotoiltujen sauvojen nimellismitat ja numeromerkinnät on määritelty ASTM A615:n taulukossa 1 . Kun vaaditaan korkean lujuuden raudoitusta (luokka 100), suunnittelijoiden on tiedettävä, että ACI 318:n tyypin 1 mekaanisia ja hitsattuja liitoksia koskevat vaatimukset (125 % määritellystä myötölujuudesta) eivät ole sovellettavissa; mekaanisten ja hitsattujen liitosten on täytettävä vähintään 115 000 psi:n [790 MPa] määritelty vetolujuusvaatimus . Kun käytetään sauvaa No. 20 [64], joka on suurin ASTM A615:ssä määritelty sauva, rakennusviranomaisen hyväksyntä saattaa olla vaadittava . Kansainvälisissä projekteissa on tärkeää ymmärtää standardien vastaavuudet – HRB400 vastaa ASTM:n luokkaa 60 ja BS/EN:n luokkaa 400 – jotta eritelmät ovat tarkkoja. Oikean materiaalin valinnan, hitsausstandardien noudattamisen ja laatuvarmistustoimintojen integroiminen mahdollistaa insinöörien ja valmistajien varmistaa, että muotoiltujen teräsputkien suorituskyky on luotettavaa ja kestävää betoniteräsrakenteissa.