Klasifikace materiálů a mezinárodní normy
Deformované ocelové tyče, obvykle označované jako výztužné tyče nebo rebar, se vyrábějí v souladu s přísnými mezinárodními normami, které stanovují jejich mechanické vlastnosti, chemické složení a rozměrové charakteristiky. Nejrozšířenější specifikací je ASTM A615/A615M , která se vztahuje na deformované i hladké uhlíkové ocelové tyče pro betonovou výztuž ve střižených délkách i cívkách . V rámci této normy jsou tyče rozděleny do čtyř úrovní minimální mezí kluzu: Třída 40 [280 MPa], třída 60 [420 MPa], třída 80 [550 MPa] a třída 100 [690 MPa] . Třída 60 (420 MPa) je nejčastěji používanou třídou pro obecné stavební aplikace po celém světě.
V čínském standardním systému (GB/T 1499.2) jsou deformované tyče označovány jako HRB335, HRB400, HRB500 a HRB600 , kde číslo udává minimální mez kluzu v megapascalích. Evropský standard BS 4449 stanovuje tři třídy – B500A, B500B a B500C – všechny s charakteristickou mezí kluzu 500 MPa, avšak s různými vlastnostmi tažnosti. Pro aplikace vyžadující zlepšenou svařitelnost a tažnost se platnost standardu ASTM A706/A706M vztahuje na deformované tyče z nízkolegované oceli, které jsou speciálně určeny pro aplikace s řízenými tahovými vlastnostmi a zlepšenou svařitelností. Tento standard je zvláště důležitý pro konstrukce odolné proti zemětřesením, kde je kritická spolehlivost svařovaných spojů. Porovnání tříd podle hlavních standardů ukazuje jasnou hierarchii: HRB400 (GB/T) odpovídá třídě 60 (ASTM) a třídě 400 (BS/EN), zatímco HRB500 odpovídá třídě 80 (ASTM) a třídě 500 (BS/EN).
Chemické složení a mechanické vlastnosti
Výkon deformovaných ocelových tyčí je určen jejich chemickým složením, které je třeba přesně kontrolovat, aby byly dosaženy požadované mechanické vlastnosti a zároveň zachována svařitelnost. Pro ocel třídy HRB400 jsou meze chemického složení následující: uhlík ≤ 0,25 %, křemík ≤ 0,80 %, mangán ≤ 1,60 %, fosfor ≤ 0,045 % a síra ≤ 0,045 %, s ekvivalentem uhlíku (Ceq) ≤ 0,54 . Ocel třídy HRB500 má podobné meze, avšak s mírně vyšším Ceq ≤ 0,55 . Tato přesně řízená složení zajišťují konzistentní mechanický výkon a současně minimalizují riziko trhlin způsobených vodíkem během svařování.
Mechanické vlastnosti deformovaných tyčí jsou přísně stanoveny požadavky na mez kluzu, pevnost v tahu a prodloužení. Pro Hrb400 , je minimální mez kluzu 400 MPa, pevnost v tahu nejméně 570 MPa a minimální prodloužení 14 % pro tyče průměru 6–25 mm . HRB500 dosahuje minimální meze kluzu 500 MPa, pevnosti v tahu 630 MPa a prodloužení 12 % . HRB600 , což představuje nejnovější generaci vysoce pevné výztuže, dosahuje meze kluzu alespoň 600 MPa a mezí pevnosti v tahu přesahující 730 MPa; některé varianty dosahují meze kluzu 630–640 MPa a mezí pevnosti v tahu 800–830 MPa. U tříd ASTM A615 musí být mez pevnosti v tahu u tříd 40, 60 a 80 nejméně 1,25násobkem skutečné meze kluzu. Třída 100 [690] však má poměr zadané meze pevnosti v tahu ke zadané mezi kluzu pouze 1,15, čímž poskytuje nižší bezpečnostní faktor a menší varování před poruchou po dosažení meze kluzu . Tento důležitý rozdíl je nutno vzít v úvahu při specifikaci třídy 100 pro konstrukční prvky, jejichž únosnost je určena tahovou pevností.
Požadavky na svařování a svařovací postupy
Svařování žebrovaných ocelových tyčí vyžaduje specializované postupy a přísné dodržování stanovených norem, aby byla zajištěna celistvost spojů a konstrukční bezpečnost. Hlavním řídícím dokumentem je AWS D1.4/D1.4M (Norma pro svařování konstrukčních prvků – výztužná ocel) , která stanovuje požadavky na svařování výztužných ocelových tyčí v nejčastějších aplikacích železobetonu . Tato norma se vztahuje na svařování výztužných ocelových tyčí mezi sebou, stejně jako na uhlíkovou nebo nízkolegovanou konstrukční ocel .
Svařitelnost je přímo ovlivněna hodnotami ekvivalentu uhlíku (CE). Podle AWS D1.4 musí být u tyčí č. 7 (22 mm) a větších CE nižší než 0,45 % a u tyčí č. 6 (19 mm) a menších nižší než 0,55 %, aby bylo svařování možné. Tyče ASTM A706 jsou zvláště formulovány s řízeným chemickým složením za účelem zlepšení svařitelnosti, přičemž ekvivalent uhlíku nepřesahuje 0,55 %. Kvalifikace svařovače vyžaduje certifikaci podle AWS D1.1 pro konstrukční ocel a podle D1.4 pro výztužné tyče. Předehřev a teploty mezi jednotlivými svary musí být přísně kontrolováno, přičemž pro určité aplikace jsou stanoveny minimální teploty 200 °C pro tyče třídy 280 a 300 °C pro tyče třídy 420. Svarové spoje výztužných tyčí s přímým stykem musí být svarové spoje s úplným průnikem, které splňují požadavky AWS D1.4. Při svařování materiálu ASTM A615 je nutné postupovat opatrně, protože nebyly zahrnuty žádné konkrétní ustanovení ke zlepšení jeho svařitelnosti; je třeba použít svařovací postup vhodný pro chemické složení a zamýšlené použití nejnovější vydání AWS D1.4 popisuje správný výběr přídavných kovů, předehřevních/meziprůchodových teplot a požadavků na kvalifikaci výkonu a postupu .
Stavební aplikace a konstrukční použití
Deformované ocelové tyče jsou nezbytné v moderním stavitelství a slouží jako hlavní tahové vyztužení betonových konstrukcí po celém světě. Povrchové deformace (žebra a výstupky) zajišťují vynikající přilnavost k betonu, zabrání podélnému posunu tyče a zaručují společnou účinnost oceli a betonu. V stavba budov , se deformované tyče používají ve základech, sloupech, nosnících trámech, deskách a stěnách odolných proti smyku, přičemž typická spotřeba se pohybuje mezi 40 a 80 kilogramy na metr čtvereční podlahové plochy u vysokých budov. mostní a infrastrukturní sektor spoléhá na deformované tyče pro mostní desky, pilíře, opěrné zdi a aplikace zesilování proti zemětřesením. Vysokopevnostní třídy například HRB500 a HRB600 umožňují významné úspory materiálu; použití HRB500 může snížit celkovou hmotnost oceli potřebné pro výztuž až o 20 % ve srovnání s HRB400. Pro konstrukce odolné proti zemětřesením se určují tyto tyče s příponou „E“ (např. HRB400E), aby byla zajištěna vyšší tažnost a schopnost tlumení energie. Další aplikace zahrnují tunely, přehrady, opěrné zdi, průmyslové podlahy a prefabrikované betonové prvky. Tyče třídy 100 [690] se stále častěji používají pro aplikace s vysokým zatížením, kde je žádoucí snížení hustoty výztuže a zjednodušení jejího zakreslení, avšak návrháři musí vzít v úvahu nižší poměr meze pevnosti v tahu k mezi kluzu (1,15) ve srovnání s nižšími třídami. .
Zvažování při výběru a osvědčené postupy
Výběr vhodné třídy žebrované ocelové výztuže vyžaduje pečlivé zvážení statických požadavků, podmínek prostředí a omezení výroby. Hlavní faktory ovlivňující výběr jsou: požadovaná mez kluzu na základě návrhových zatížení; požadavky na tažnost pro oblasti ohrožené zemětřesením; svářivost technické specifikace (upřednostňuje se ASTM A706, pokud je předpokládáno svařování); ochrana před korozi požadavky (tyče s epoxidovým povlakem nebo pozinkované pro agresivní prostředí); a dostupnost určených tříd a rozměrů. Standardní rozměry se pohybují od čísla 3 (9,5 mm) do čísla 18 (57 mm) v průměru podle specifikací ASTM . Jmenovité rozměry a číselná označení žebrovaných tyčí jsou uvedena v tabulce 1 normy ASTM A615 . U aplikací vyžadujících vysoce pevné vyztužení (třída 100) musí návrháři vzít na vědomí, že požadavky ACI 318 typu 1 na mechanické a svařované spoje (125 % zadané meze kluzu) nejsou použitelné; mechanické a svařované spoje musí splňovat minimální zadanou mez pevnosti v tahu 115 000 psi [790 MPa] . Při použití tyčí č. 20 [64], největších tyčí zahrnutých v normě ASTM A615, může být vyžadováno schválení stavebního úřadu . U mezinárodních projektů je zásadní pochopit ekvivalenci mezi normami – HRB400 odpovídá třídě 60 (ASTM) a třídě 400 (BS/EN) – aby byla zajištěna přesnost specifikací. Integrací vhodného výběru materiálů, dodržováním norem pro svařování a postupy zajištění kvality mohou inženýři i výrobci zajistit, že žebrované ocelové tyče poskytnou spolehlivý a dlouhodobý výkon ve stavebních konstrukcích z vyztuženého betonu.